Kontrollansvarig
enligt PBL
Intensiv grundkurs 3 dagar + tenta N/K
Har du funderat på att bli kontrollansvarig enligt PBL? Vill du arbeta självständigt i en roll med stor variation och många kontakter? Som kontrollansvarig enligt PBL följer du byggprojekt genom flera viktiga skeden och kan kombinera uppdraget med andra roller i byggbranschen.
De flesta byggprojekt som kräver lov eller anmälan behöver också en certifierad kontrollansvarig enligt PBL. Den kontrollansvarige hjälper byggherren att ta fram ett förslag till kontrollplan och följer sedan upp att kontrollplanen och gällande regler efterlevs.
Som kontrollansvarig deltar du bland annat vid tekniska samråd, besiktningar och andra kontroller. Du ska också dokumentera dina iakttagelser och lämna ett utlåtande som kan ligga till grund för byggnadsnämndens slutbesked. Rollen innebär därför både ansvar, samordning och löpande kontakt med flera aktörer i byggprocessen.
Vår kontrollansvarig intensivkurs genomförs under tre kursdagar. Under kursen går vi systematiskt igenom de lagar och föreskrifter som du som kontrollansvarig ska kunna enligt Boverkets föreskrifter om certifiering av kontrollansvariga.
De delar av regelverket som du enligt föreskrifterna ska ha kännedom om läser du därefter in genom självstudier. Därför ingår både kursmaterial för självstudier och ett stort antal övningsfrågor och övningstentor.
Efter kursen får du tid att arbeta vidare med materialet och repetera inför kunskapsprovet. Tentamen inför certifiering genomförs cirka en vecka efter kursen.
På så sätt kombinerar kursen tre lärarledda dagar med självstudier och omfattande träning inför tentamen för nivå N eller K.
Ge kursdeltagaren förutsättningar att klara den tentamen som är ett krav vid certifiering som kontrollansvarig enligt PBL (dokumenterad kunskap om bygglagstiftningen). Dessutom hoppas vi att kursen ger deltagarna en god förståelse för bygglagstiftningen för att kunna utföra ett bra arbete som kontrollansvarig.
Inga förkunskaper krävs för kursen, men då detta är en intensivkurs så blir det lättare för dig att hänga med på kursen om du har viss vana av bygglagstiftning. Kursen innebär även självstudier efter kursen med tillhandahållet material. För att certifiera sig som KA krävs dock bland annat utbildning/ erfarenhet, lämplighet mm. Lär mer nedan under om certifiering nedan.
Under denna intensivkurs går vi igenom:
Plan- och bygglagen, PBL och tillhörande delar i plan- och byggförordningen, PBF (fokus på PBL kap. 9-11):
Övrigt
Boverkets nya byggregler, BBR:
Tillhandahållet inläsningsmaterial (dokumentation och lagtexter):
Tentamen/ kunskapsprovet genomförs cirka en vecka efter kursen. Ett tentamenstillfälle ingår i kursen. Du kan läsa mer om tentamen här: Om tentamen
Den som vill bli certifierad kontrollansvarig ska enligt Boverkets föreskrifter och allmänna råd om certifiering av kontrollansvariga ha:
Läs mer om kompetenskrav och uppdelningen av behörighetsklasserna N och K här. Certifiering får endast utfärdas av ett ackrediterat certifieringsorgan vilket i dagsläget är KIWA och RISE. På deras hemsidor kan du läsa mer om certifieringsprocessen.

Inga förkunskaper krävs för kursen, men då detta är en intensivkurs så blir det lättare för dig att hänga med på kursen om du har viss vana av bygglagstiftning.
Den som vill bli certifierad kontrollansvarig ska enligt Boverkets föreskrifter och allmänna råd om certifiering av kontrollansvariga ha:
Läs mer om kompetenskrav och uppdelningen av behörighetsklasserna N och K här. Certifiering får endast utfärdas av ett ackrediterat certifieringsorgan vilket idagsläget är KIWA och RISE. På deras hemsidor kan du läsa mer om certifieringsprocessen.
Kursmaterial för självstudier samt hundratals övningsfrågor och övningstentor ingår i kursen.
Plan- och bygglagen, PBL och tillhörande delar i plan- och byggförordningen:
| Boverkets byggregler:
|
Tillhandahållet inläsningsmaterial (dokumentation och lagtexter):
| |
Tentamen genomförs ungefär en vecka efter kursen. Du har gott om tid att reflektera över kursen, läsa på mer och göra övningsuppgifter inför tentamen. På tentan får du ha med dig lagtexter och kursdokumentation. Kom ihåg att ta med ID-handling vid tentamen - utan giltigt ID underkänns din tenta.
Kontrollplan enligt PBLLär dig göra kontrollplaner som lagen säger! | Kontrollansvarig enligt PBL, grundkurs4 dagar + tenta! | KA på distansVar du vill, när du vill! |
Om inget annat anges i anslutning till kursdatumet här ovan, så finns det platser kvar på kursen.
Vi behöver din anmälan senast två veckor före kursstart. En kallelse skickas till dig ungefär en vecka före kursen/eventet. Vid för få anmälda, måste vi eventuellt flytta kursen till annat datum alternativt ställa in kursen/eventet. Vi meddelar detta cirka tio dagar för planerad kursstart.
Du kan avboka/omboka fram till två veckor före kurs/eventstart. Därefter debiteras halv kursavgift vid avbokning eller ombokning. Om du uteblir från kursen/eventet utan att ha kontaktat oss, debiteras full avgift. Vid tentamen gäller samma villkor. Avgiften baseras då på ”Endast tentamen, ingen kurs” vid avbokning eller ombokning. Detta gäller även om tentan ingår efter kurs.
Den tentamen som ingår i kursen måste genomföras inom 6 månader från kurstillfället.
Certifiering ingår ej i avgiften
Har du bokat en lärarledd utbildning online så kommer du i samband med kallelsen få mer information och en länk hur du går tillväga för att delta på kursen online. För att få en bra upplevelse behöver du en dator med tillgång till internetuppkoppling, webbkamera (antingen integrerad på datorn eller extern webbkamera) och mikrofon och högtalare (antingen datorns inbyggda eller ett externt headset). Du kan redan nu ladda ner zoom-klienten kostnadsfritt på zoom.us om du inte redan har använt Zoom tidigare på den dator/enhet du tänkt använda för kursen. Där får du möjlighet att registrera dig och ladda ner programmet (klienten) för att delta på kusen (gratisversionen räcker). När Zoom är nedladdad och du klickar på inloggningslänken som kommer i samband med kallelsen, så kommer du till "väntrummet" och kursledaren släpper in dig när det är dags för kurs.
Gå då gärna in på följande länk: https://zoom.us/test
Där kan du kontrollera du att ljud och bild fungerar bra.
Vid fysiska kurser ingår lunch och kaffe (gäller ej lärarledda kurser online). Om du inte redan gjort det, så kontakta oss snarast om du behöver särskild mat, till exempel vegetariskt, gluten- och eller laktosfritt.
Certifiering ingår inte i kursavgiften, läs mer om certifiering genom att klicka på länken nedan.
Ev. certifieringsavgift ingår inte i kursavgiften.
Vid lärarledda kurser online skickas kursmaterialet till den adress du anger vid beställningen.
*Tentan måste genomföras fysiskt. Vid lärarledda onlinekurser genomförs därför tentamen vid ett av våra ordinarie tentatillfällen, alternativt om du själv vill ordna tentamensvakt via en kommun. Läs mer här: Om tentamen - Kan jag göra tentamen någon annanstans (nästan längst ner på sidan).
HÄR kan du boka tentamen om du gått lärarledd onlinekurs
Byggutbildarna Rune Johansson AB
Anmäl dig till våra nyhetsbrev och kursinformation så missar du inget!
